Leo Nominations

event_leos_awardsThe many notable works include the Best Motion Picture nominated film Down River, which featured a performance by UBC Theatre & English professor Jerry Wasserman and leads this year’s Leo awards film nominations with 13 nods.

Down River was followed closely by another Best Film nominee, BFA Acting alumnusMatthew Kowalchuk and Film alumna Mary Anne Waterhouse (Producers)Lawrence & Holloman, which received 9 nominations including both a Best Screen Writing & Best Direction nod for Kowalchuk.

The bio-pic Mr. Hockey: The Gordie Howe Story leads the TV movie program with a dozen nominations a number of which recognised our alumni – including a Best Lead Actor nod for BFA Acting alumnus Michael Shanks.

BFA acting alumna Meghan Gardiner’s Stalled was a standout in the Short Drama category with nods for Best Short Drama, Best Direction, Best Picture Editing and Best Sound.

We heartily congratulate all everyone below on their nominations. For a complete list of nominees in all 13 programs visit leoawards.com.

STUDENT

Best Student Production

Backward Fall (BFA 3rd Year Film project)
Film alumni Andrew Pollins, Mackenzie Bowen,
James C. Gill, Mitchell Allen – Producers

The Lost Patriot (BFA 3rd Year Film project)
Film alumni Josh Havelka, Nova Zheng,
Stella Creary, James C. Gill – Producers

Best Cinematography
in a Short Drama

Backward Fall
James C. Gill (Current BFA 3rd year Film student)

Best Picture Editing
in a Short Drama

Backward Fall
Ian Holliday (3rd year BFA Film student)

Best Production Design
in a Short Drama

Nova Zheng (3rd year BFA Film student)
The Lost Patriot

ALUMNI

Best Motion Picture

Lawrence & Holloman
Matthew Kowalchuk (BFA Acting alumnus),
Mary Anne Waterhouse (Film alumna) with Paul Armstrong, Daniel Arnold, Andrew Currie, Robyn Wiener – Producers

3 Days in Havana
Gil Bellows, Tony Pantages, Sidney Chiu (Film alumnus) – Producers

Cinemanovels
Terry Miles (MFA Creative Writing/Film alumnus), Kristine Cofsky, Lauren Lee Smith – Producers

Stress Position
Film alumni Amy Belling, Jessica Cheung, A. J. Bond – Producers

That Burning Feeling
Jason James, Marc Stephenson,
Mary Anne Waterhouse (Film alumna), Nick Citton – Producers

Best Direction of a Motion Picture

Matthew Kowalchuk (BFA Acting alumnus)
Lawrence & Holloman

Terry Miles (MFA Creative Writing/Film alumnus)
Cinemanovels

A. J. Bond (Film alumnus)
Stress Position

Bruce Sweeney (Film alumnus)
The Dick Knost Show

Best Screenwriting in a Motion Picture
Matthew Kowalchuk (BFA Acting) with Daniel Arnold
Lawrence & Holloman

Terry Miles (MFA Creative Writing/Film alumnus)
Cinemanovels

Best Cinematography
in a Motion Picture

Amy Belling (Film alumna)
Stress Position

James Liston (Film alumnus)
That Burning Feeling

Best Picture Editing
in a Motion Picture

Lara Mazur, Fredrik Thorsen (Film alumnus)
Sitting on the Edge of Marlene

Best Television Movie

Delete
Shawn Williamson, Chris Oshea Daly, Douglas G. Davis,
Jonathan Shore, Daniel Clarke, Mary Anne Waterhouse (Film alumna) – Producers

Mr. Hockey: The Gordie Howe Story
Howard Baldwin, Karen Baldwin, Shawn Williamson,
Stephen Hegyes, Ian Dimmerman, William J. Immerman,
Mike Ilitch Jr., Brendon Sawatsky, Brendan Ferguson – Producers

Best Overall Sound
in a Television Movie

Kelly Cole, Bill Mellow, Chris Gilling (Film alumnus)
Mr. Hockey: The Gordie Howe Story

Best Lead Performance by a Male in a Television Movie

Michael Shanks (BFA Acting)
Mr. Hockey: The Gordie Howe Story

Best Direction
in a Dramatic Series

Simon Barry (Film alumnus)
Continuum – Second Guessed

William Waring (Film alumnus)
Continuum – Second Skin

Best Screenwriting
in a Dramatic Series

Simon Barry (Film Alumnus)
Continuum – Second Time

Best Picture Editing
in a Dramatic Series

Alison Grace (Film alumna)
Motive – Public Enemy

Stirling Bancroft
Hunt for the Mad Trapper

Best Guest Performance by a Female in a Dramatic Series

Camille Sullivan (BFA Acting)
Played – Secrets

Best Cinematography
in a Documentary Program or Series

Charles Wilkinson (Film alumnus), Tina Schliessler
Oil Sands Karaoke

Best Short Drama

Megan Gardiner’s (BFA Acting) Stalled, David Lewis – Producer

Best Performance by a Male in a Short Drama

Ryan Beil
Anxious Oswald Greene

Best Web Series

Fools For Hire
Mike Cavers (BFA Acting) , Nicholas Harrison (PhD Theatre) with Neil Every, – Producers

Best Performance by a Male in a Web Series

Torrance Coombs (BFA Acting)
Polaris – Adrift – Part 1

The 2014 Leo Awards will be held over three nights from May 30 to June 1 at the Fairmont Hotel Vancouver. For more information see leoawards.com